Příliš vysoké domy, málo parkovacích míst, problémy s dopravou. To jsou hlavní výhrady místních obyvatel proti dostavbě bytového komplexu Kopanický mlýn v Chrudimi. I když investor upravil původní plán a získal povolení, krajský úřad ho nakonec zrušil. Spor tak pokračuje dál.
Byty místo dýhárny? Záměr, který rozděluje Chrudim už roky
Vše začalo už v roce 2020, kdy developerská firma dokončila první etapu výstavby na místě bývalé dýhárny pod Kopanicí. Téměř sedmdesát nových bytů mělo být rozšířeno o dalších osmdesát. Kvůli ostré kritice veřejnosti i některých úřadů ale investor musel projekt přepracovat. Hlavní výtkou byla výška nových domů – pětipodlažní budovy podle kritiků nerespektují charakter okolní zástavby, která je spíše nízkopodlažní.
I když firma později získala souhlas s upravenou podobou projektu, proti rozhodnutí bylo podáno několik odvolání. Krajský úřad následně souhlas zrušil a nařídil opakování řízení.
Co lidem vadí nejvíc?
Výhrady veřejnosti lze rozdělit do dvou hlavních oblastí. Tou první je vizuální a urbanistický charakter stavby – tedy výška, objem a vzhled budov, které podle mnohých nerespektují ráz čtvrti. Druhou skupinu tvoří technické námitky: nejasnosti ohledně počtu parkovacích míst, výpočtu potřebné doprovodné zeleně nebo přístupu do areálu – zda bude otevřený pro veřejnost, nebo uzavřený jen pro rezidenty.
Kvůli zjištěným pochybením v původním řízení se tak celý proces bude muset opakovat.
Město už odpor neklade
Zatímco dříve se proti projektu ostře vymezovala i chrudimská radnice, situace se změnila. Město s investorem delší dobu vyjednávalo a podařilo se dosáhnout dohody. Výsledkem jsou úpravy plánované dopravní infrastruktury, řešení odtoku vody z náhonu, kompromis ohledně kácení stromů i dalších podmínek. Podle starosty Františka Pilného (ANO) investor dohodu dodržel. O dalším osudu stavby tak nyní rozhodnou výhradně správní úřady.