„Rybník Ležák, který je součástí Památníku Ležáky, projde letos rozsáhlou obnovou. Současná hráz ze zhruba padesátých let už totiž nestačí na přívalové deště a voda tak pravidelně zaplavuje památkově chráněné území, naposledy loni v okolí Švandova mlýna. Stavaři proto musí rybník nejprve odbahnit a následně kompletně zrekonstruovat hráz i bezpečnostní přeliv tak, aby bezpečně zvládly i stoletou vodu. Práce za zhruba sedmnáct milionů korun, na které přispěje ministerstvo kultury i ochránci přírody, by měly odstartovat v létě a skončit v květnu příštího roku. Spolu s rybníkem navíc začne i rekonstrukce budovy samotného muzea. Letošní provoz památníku se proto omezí výhradně na prohlídky venkovního pietního areálu.“