Zpět na výpis
8. 5. 2026

Chrudimský hospic v ohrožení? „Kompromisní“ bytovky mají vyrůst přímo pod okny, lidé sepisují petici

Chrudimský hospic v ohrožení? „Kompromisní“ bytovky mají vyrůst přímo pod okny, lidé sepisují petici

Boj o klid a důstojnost pro ty, kteří odcházejí, nabývá v Chrudimi na obrátkách. Místní hospic odmítá nejnovější návrh developerské výstavby v těsném sousedství. Zatímco investor mluví o kompromisu, hospic varuje před likvidací klidové zóny. Zařízení v jeho boji podpořilo už téměř 3 000 lidí.

Místo klidu a ticha, které pacienti v terminálním stadiu nemoci tolik potřebují, hrozí ruch běžného sídliště. Tak vidí budoucnost ředitel Hospice Chrudim MUDr. Jiří Košťál, pokud město povolí výstavbu tří bytových domů v bezprostřední blízkosti areálu.

Proč hospic říká „NE“?

Hospic se nebrání rozvoji města, v minulosti dokonce podpořil myšlenku nízkých viladomů. Současný projekt je ale podle něj maskovaný:

„Prostor, který dnes slouží pacientům jako klidné a důstojné zázemí, by se změnil v místo, které by tuto funkci už nemohlo plnit,“ vysvětluje Košťál.

Tisíce podpisů pro klid

Odpor proti projektu není jen záležitostí vedení hospice. Veřejnost se za jediné zařízení svého druhu v kraji postavila nevídaným způsobem. Petice čítá už téměř 3 000 jmen. Lidé se shodují – péče o umírající v důstojném prostředí je veřejným zájmem, který by měl mít přednost před komerční výstavbou.

Míč je na straně města

Hospic nyní čeká, jak se k situaci postaví radnice. Cílem není projekt zablokovat, ale najít takové řešení, které umožní koexistenci bydlení i citlivé zdravotní služby. Podle vizualizací, které si hospic nechal zpracovat, je totiž současný návrh s provozem hospice neslučitelný.

Více informací a vizualizace dopadů výstavby najdete na webových stránkách Hospice Chrudim.

Celá TZ ke stažení zde:

TZ Hospic Chrudim vyzývá město, aby řešilo výstavbu v jeho blízkosti